İlgili Polyanna mı? Yoksa Bilgili Derbeder mi?

“Bilgi” beş harflidir, beşte dördü “ilgi” dir! (Mümin Sekman)
Merhaba 👋 Sende benim gibi bilgili olduğun alan ile ilgili olduğun alan arasında sıkışıp kaldıysan çok doğru yerdesin. Değilsen de üzülme hayat şartları yakında seni de benim gibi sıkıştıracaktır.  Ama hemen umutsuzluğa kapılma bu yazıyı okuduktan sonra bu durumdan kaçmanın yollarını bulup önlemini alacaksın. Önlemlerin neler olduğunu konuşmadan önce gel biraz hayatın bizi nasıl sıkıştırdığını konuşalım. (Çay var mı? Bir bardak çay olsa fena olmaz hani 😂)

“Bölümümle aramdaki ilişki!”
Bu cümleyi üniversite öğrencilerinden ne kadar çok duyar olduk öyle değil mi? Peki ya sen bölümün hakkında ne düşünüyorsun? Lisedeysen seçtiğin alan hakkında ne düşünüyorsun? Tamam şimdi hepsini bir kenara bırak yaşadığın hayatın hayallerin ile uzaktan yakından bir alakası var mı? (Var diyorsan çok şanslısın)
Peki ama hayallerimizi ne belirler? (İlgi)
Yaşadığımız hayatı ne belirler? (Bilgi)
Tamam tamam derse uykulu gelmiş hoca gibi sürekli soru sorup konuyu sana anlattırmayacağım.  Şimdi kapat gözlerini bir tahterevalli düşün. Tahterevalli ne mi? Fizik kurallarına göre denge merkezi tam ortasında olan düz bir çubuktan oluşan oyun aleti. ( Fizik ne alaka dedin demi  aslında bilgili olduğum alan, burada bahsini ederek ilgim ile bilgimi harmanladım.) Yazık sana dediğini duyabiliyorum ama dur şimdi kaynatma tahterevalliden devam edelim. İki çocuğun neşeyle oynadığı tahterevallinin kollarına bu sefer ilgi ile bilgi kavramlarını koyacağız. Hayal etmeye devam ediyoruz. İlgi sağ, bilgi sol kolda. Sen neredesin? Ağırlık merkezinin tam üzerinde! Bu üzerinde durduğun tahterevalli tam olarak senin hayatını temsil ediyor. Bu tahterevalli de sağa doğru hareket edersen hayattaki seçimin ilgi olacak! Ama bir sorun var bilgi diğer kolda kaldı ve yükseldi. Bilgisiz ilgi sana yetecek mi? Yetmeyecek! O zaman hadi ihtiyaç duyduğun bilgiye ulaşmak için artık sol tarafa doğru hareket et. Şimdi neredesin? Bilginin olduğu sol kola geldin değil mi? Ama bu seferde ilgi sağ kolda kaldı üstelik bu seferde o yükseldi. Şimdi sana ilgisiz bilgi yetecek mi? Yetmeyecek! Peki şimdi ne yapacağız? Hayatınız ilgilerimizin peşinde koşarken bilgisizliğimizden kaynaklı başarısızlıklarla mı geçecek? Yoksa bilginin peşinde koşarken ilgisizlikten doğan mutsuzluklarla mı geçecek?
Of diye bağırdığını hatta devamında ne yapacağım ben? Hangisini seçersem seçeyim eksik ve yanlış oluyor? Ben tahterevallinin neresinde duracağım? dediğini duyabiliyorum. Ama sakin ol az önce sana bahsettiğim Fizik bilimi bir formülü yorumlayarak binlerce soru çözer. Hatta o formülden yeni formüller türeterek başka sorulara da çare arar. Yani demem o ki evet hayat bazen çok acımasız, bazen yorucu ama hayat basit bir formül üzerine kurulu ve eğer sen o formülü yorumlamayı hatta türetmeyi bilirsen sende fizikçi olabilirsin. 😂 Tamam sadece şakaydı. Mutlu ve başarılı olabilirsin demek istedim. Gel gelelim o hayatın temelinde ki formüle, formül Bülent Yar’ın kitabının ismi olan “kader gayrete aşıktır,” sözü ile can bulurken bizlere yaşadığımız (kader) hayat üzerinde çabamızın büyük önemi olduğunu ve hayatımızda bir seçim yapmak zorunda olmadığımızı anlatır. Tabii dinlemesini bilene! İlgi ve bilgi arasında seçim yapmak istemiyorsak, hayatımıza verdiğimiz yönde hem ilginin hem de bilginin olmasını sağlamalıyız. Yani ilgi için gayret ederken bilgiye ulaşmalıyız. Şimdi senden tahterevallinin sağ tarafına yani ilgilerine gitmeni isteyeceğim. Şuan diğer tarafta kalan kolu tamamen unut. İlgilerine odaklan! Seni sen yapan, mutlu eden, içini ısıtan yeteneklerine, ilgi alanlarına, hobilerine odaklan. Olduğun yere otur ve hayal kur. Hayatına dair, kendine dair, yaşama dair, hayaller kur. Ve ardından ayağa kalk ama ayağa kalkarken tahterevallinin sağ kolundaki ilgilerini de al. Artık biri için diğerinden vazgeçmek yok! Ne durumdasın? Taşıyabiliyor musun? Cevabın “Evet,” ise tahterevallinin sol koluna doğru dön. Şimdi ne durumdasın? Ya da dur ne gördüğünü, ne hissettiğini ben anlatayım.
Hayatın en dibindesin, kötü durumdasın, elinde avucunda ne yapacağını bilmediğin ilgi alanların var. Tırmanman gereken bir yokuş, yaşaman gereken bir hayat var ama çok zor! Çünkü yüklerin var sırtında. Ayakların titriyor, hayat sana zor ve acımasız geliyor. Pes etmek üzeresin. Çünkü o yokuş, o zorluklar senin gözünde gittikçe büyüyor. Kaçmak istiyorsun biliyorum ama dur. Kaçma bırak elalem ne derse desin! Bırak yüklerin ağırlaşsın! Bırak Neşet Ertaş’ın yalan dünyasında yanında bir tek seni mutlu eden ilgilerin kalsın. Yokuşu tırmanmaktan korkma adım at! Ama o adımları atarken rehberine dikkat et. Ailen, popüler meslekler, elalem vs. olmasın. Senin rehberin hayallerin. Alan seçimi yaparken, meslek seçerken, müzik dinleyip, kitap seçerken kısacası yaşarken attığın her adımda rehberin hayallerin olsun. Bilgilerinden vazgeçme, ilgilerinle attığın her adımda edindiğin bilgiler seni tahterevallinin sol koluna yaklaştıracak. İlgi ile bilgiyi tahterevallinin aynı kolunda bir araya getirmeni sağlayacak. Yaşamı sırf zor olduğu için ikiye ayırma! İlgi ile bilgiyi ayırma, ilgili olduğun konuları al bilgi ile harmanla. Bilgili olduğun konuları ise kaldırıp atma yaptığın her işe ilgi duy, yaşama ilgi duy! Eğer mutluluk ve başarı istiyorsan bırak fizik kurallarından yola çıkarak tasarlanan tahterevalli dengede durmasın. Hayat zaten bütün dengesizlikleri ile güzel değil mi?

[Toplam: 9   Ortalama: 4.6/5]

8 Yorum

 1. Aliye Nur Akarsel Aliye Nur Akarsel demiş ki:

  Betül hanım zevkle eğlenerek okudum. Herkesin okuması lazım okumayı sevmeyenlerin en başta çok güzel bir anlatımınız var bilmesem öğretmen olacak insanmışsınız derdim ki fiziğe a ağırlık vererek sayisalci olduğunuzu ortaya koymuşsunuz. Yüreğinize sağlık

  15 Ekim 2020
  Yanıtla
   • Emre Özkan Emre Özkan demiş ki:

    Sıkıcı anlatımdan uzak ve okudukça keyiflendiren bir dil kullanarak konuyu çok güzel anlatmışsınız Betül hanım.
    Kaleminize sağlık…

    16 Ekim 2020
    Yanıtla
    • Yusuf cancelik Yusuf Cançelik demiş ki:

     Kaleminize sağlık betül hocam güzel bir eser olmuş..

     16 Ekim 2020
     Yanıtla
  • Merve Çakmak demiş ki:

   Yine güzel bir eser okudum. Emeğine sağlık.

   16 Ekim 2020
   Yanıtla
 2. Hamza demiş ki:

  Hep dengede kalmak ve o dengeyi sağlamak için çabalamak zorundayız. Birinden biri ağır bassa diğer tarafa haksızlık olur Teşekkürler yine bizlere bir hazine sunduğunuz için

  16 Ekim 2020
  Yanıtla
 3. Mükremin Aslan Mükremin Aslan demiş ki:

  Böyle kıymetli bilgileri söyleşi havasında keyifli bir şekilde okumamıza vesile olduğunuz için teşekkür ediyorum.

  16 Ekim 2020
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir