Kadınlar Üzerinden Yaşam-2

Kadınlar Üzerinden Yaşam-2

 

Kişi, hizmet edeceği bir davaya ya da seveceği bir insana kendini adayarak ne kadar çok kendini unutursa ,o kadar çok insan olur ve kendini o kadar çok gerçekleştirir. Frank’lın bu sözleri üzerinden toplum açısından duyarlılık katmak adına yaptığım röportajların ikinci kısmını gerçekleştirdim.

Öncelik olarak kadınların sorunlarını ele alıp oluşturulan ankette maalesef ki kadın cinayetleri ön plana çıkmıştı. Bu konu üzerinden ikinci röportajı dini açıdan ele almak, yetkililerin bu konuda neler yaptığını bilmek ve en önemlisi İslam dininde kadının yerini bir kez daha vurgulamak adına Fatma Hale Sağım hocamızı sayfamızda misafir ettik.

Kadınlar Üzerinden Yaşam

Hayatının bu zamanki dönemine kadar pek çok zorlu süreçlerden geçen, babasını çok küçük yaşlarda kaybetmenin acısı bir tarafa, şartların uygun olmadığı bir serüvenden kendini en güzel biçimde yetiştirip bu zamana gelen , ilmi ve ahlakı ile başta gençlerimiz olmak üzere Anadolu’nun dört bir köşesinden insanların hayatına anlam katan bir mihenk taşı olan hanımefendi…

1) Fatma Hale Sağım Kimdir?

1999 yılında Selçuk İlahiyat Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı. Artvin, İstanbul, Denizli ve Konya da vaizlik görevi yaptı. Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde Manevi Danışmanlık alanında yüksek lisans yaptı. Şebnem Dergisi’nin yazarlarındandır. Hayat Mektebi isimli kitabı bulunmaktadır. Muhittin Arabî Sadreddin Konevi ve Mevlana Celaleddin Rumi ile ilgili özel çalışmaları vardır. Evli ve üç çocuk annesidir.

Kadınlar Üzerinden Yaşam

2)İslam dininde kadının yeri ve önemi hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

-İslam dini kadını erkekte olduğu gibi aynı seviyede mükellef olarak görür. Yani gerek kadın gerek erkek Allahu tealayı bilmek, onun emir ve yasaklarını yerine getirmek konusunda eşit sorumluluğa sahiptirler. İslam dini eşitlik kabul etmez. İslam dininde adalet sistemi vardır ve erkeğin yaradılışı, kadının yaradılışı ruhi açılardan, duygusal açılardan farklılık arz eder. Bununda böyle olmasını dinimiz bütünlük olarak ele alır. Yine İslam dini kadını ve erkeği birbirlerine karşı sükûnete erme vasıtası olarak görür. Kadını eksik olarak görmez. Kuranı Kerim de buna dair hiçbir ayeti kerime yoktur.

Cenabı Allah kuranı kerimde sizi bir nefisten, ondan da eşinizi yaratan Allah diye bahseder. Kadınında aynı nefisten yaratıldığını söyler. Kaburga kemiği ile ilgili olan hadiseler ise genel olarak İsrailiyat dan dan gelmektedir. Peygamberimizin ona atfeden bir hadisi şerifi vardır.’kadın kaburga kemiği gibidir. Gerçekten de kadına güç uyguladığınızda onu kırarsınız, onu olduğu gibi bırakın ‘demiştir. Burada kadının yaratılışı ile ilgili bahsetmiştir.

3)Son zamanlarda sıkça duyduğumuz kadın şiddetlerinde diyanet, müftülük ve buna bağlı kuruluşlar da herhangi bir önlem, çözüm odaklı gelişmeler yapıldı mı veya yapılması söz konusu mudur?

Kadına uygulanan şiddet ile ilgili ailelerdeki çözülmeler ile ilgili diyanet işleri başkanlığı 2002 yılında aile dini rehberlik bürolarını kurdu. Aileyi dini hususlarda eğitmek, bilinçlendirmek amaçlı yapılmıştır. Kısacası kadın ve erkeğin sorumlulukları nelerdir, aile parçalanmadan, dağılmadan neler yapılabilir? Gibi konuları anlatmak amaçlı oluşturulan bir sistemdir. Buradaki rehberlik büroları psikolog değildir. Sadece ailenin parçalanmasına karşı, yapılabilecek konular hakkında yardımcı olunmaktadır.

Aile rehberlik bürosunda çalışan görevlilere bir aylık bir seminer düzenlendi. İçlerinde sağlıkçıların, emniyet görevlilerinin, sosyologlar gibi pek çok kesimin yer aldığı bu seminerde kadınhakları ve kanunlara göre kadın üzerinde çalışmalar yapıldı. Bu büroların amacı şiddet olmadan yaşam üzerinde durmaktır. Aynı zamanda talak dediğimiz boşanma, nikâh evlilik konularında da toplum çok eksik olduğu için bu konularda da yardımcı olunuyor.. Ayrıca diyanet işleri başkanlığımız ın açtığı evlilik okulları bulunmaktadır. Burada evlilik öncesi bir takım bilgiler öğrenmek tecrübe edinmek adına oluşturulan bir çalışmadır.

Kadınlar Üzerinden Yaşam

4)Gün içinde fetva hattında gerek çalışma alanlarınızda pek çok sorulara yanıt veriyorsunuz. Genel olarak bayanların bu geçimsizlikler üzerinden soruları ile alakalı neler paylaşabilirsiniz?

Geçimsizlik ile ilgili iller kendilerine göre farklılık gösterebiliyor. Mesela Egede farklı olabiliyor. İç Ana doluda daha farklı olabiliyor. Bir yerde içki problemi, kaynana gelin problemi başka bir yerde erkeğin çalışmaması yönünde değişkenlik gösterebiliyor. Genelde talak(boşanma) ile alakalı çok fazla soru geliyor. Kişilerden’ Annesinin sözüne bakıyor, beni eziyor dinlemiyor’ tarzında yahut da miras ile ilgili sıkça sorular yöneltiliyor, derken hemen hemen her her konuda soru geliyor diyebilirim. En çokta şart konusu olarak erkeklerin eşleri üzerinde talak konusunu tehdit yönünde kullanmasıdır. Zannedersem erkekler kadını idare etmek için bunu silah olarak kullanıyorlar. Talak konuları başımızı en çok ağrıtan konular olduğunu belirtebilirim. Ayrıca son zamanlarda eşlerin birbirini aldatması yönünde bir artış söz konusu diyebilirim.

Şiddet konusuna gelecek olursak başkanlık olarak şiddet görenlere cevap vermiyoruz, şiddet merkezlerine yönlendiriyoruz. Ben sokakta çocuğunun kulağını çeken bir anne gördüğümde bile bütün öfkem kabarırken karısını döven bir adamı gördüğüm zaman daha beter oluyorum. Bu kabul edilecek bir şey değil. Yıllar önce İstanbul da görev yaparken alt katta bir hanım vardı, eşi tarafından şiddet görüyordu. Bir gün sabah namazı esnasında sesi geliyordu. ‘ döve döve beni hayvan yaptın’ diye, gerçekten çok kötü olmuştum. Hiçbir şekilde kadına şiddeti doğru bulmuyorum.

Toparlamak gerekirse evlenmeden önce sorumluluklarımızı bilmemiz gerekiyor. Eşlerin birbirlerini anlaması ve yardımcı olması gerekir. -Bende çalışıyorum, benimde sözüm geçmesi gerekiyor -tarzında bir yaklaşım olamaz. -Ben ne kazanıyorum, neden itaat etmek zorundayım -gibi şeklinde bir anlayış da söz konusu değildir. Zannedersem feminizmin İslam dünyasınıda etkisi altına aldığını görmüş oluyoruz. Allah sonumuzu hayretsin(âmin)

5) Gündeme yansıyan kadın terörü diyanet de nasıl bir etki bırakıyor. Çözüm önerileriniz genelde neler oluyor?

Şiddete yönelik çözüm önerilerinde genel olarak bir önceki soruda yanıt vermiştim. Birçok kurum şiddete yönelik atölye çalışması yapar ve bu konuda da diyanet den görevli istenir. Başkanlık bu konuda takipte olup kanunlar, yapılması gerekenler hakkında bilgi toplar. Bu konuda bir din görevlisinin durması gerektiği yeri bilir. Sonuçta biz bir psikolog ya da doktor değiliz. Yerimiz bellidir. Dini hususta yapılması gerekenler ile ilgileniriz. Başkanlıkta bu konuda elinden geleni yapıyor fakat katılım fazla olmuyor. İnsanlar bu konuda yetersiz. Evlilik hakkında televizyon da saçma sapan programlar yapılıyor. Evlilik televizyon programlarında öğrenilecek bir şey değil, dediğim gibi bunun dini temelinin küçüklükte anne ve baba tarafından verilmesi gerekir.

6) Bir anne, bir kadın olarak ve de tecrübelerinize dayanarak neler söylemek istersiniz?

Her anne evladının mutlu olmasını ister. Anne ve baba birbirini sevip saygı duymalıdır. Çocuğun yanında nasıl konuşulması gerektiğini iyi bilmeliyiz. Ailede sevgi müessesi nasıl inşa edilecek bunu iyi öğrenmeliyiz. Güzel evlilik emek ister. Her iki tarafta emek verip, affetmeyi bilecekler. Affetmek çok önemli bir husustur. Yüce rabbimiz eş, aile, çocuklar sizin için fitnedir der. Onları affedin ve teyakkuzda bulunun, yani laubali olmayın, gayri ciddi olmayın demiştir.

Evliliğin ilk yıllarında daha anlayışlı, gayretli olmalıyız. Yapıcı olup sorumluluklarımızı bilmeliyiz. Rollerin görev değiştirdiği şu zamanda daha dikkatli olup, sevgi ve saygı çerçevesi içerisinde bol bol dua edip, namaz kılmalıyız.

Bizleri kadınlara yönelik hususlarda bilgilendirdiğiniz ve dini açıdan bilgileriniz ile katkı sağladığınız için çok teşekkür ederim.

Aliye Nur Akarsel

Konuğumuz:Fatma Hale Sağım

Kadınlar Üzerinden Yaşam

(Gerçekleştirdiğim röportajın daha kapsamlı halini dinlemek isteyenlere yardımcı olabilirim.)

İletişim için tıklayınız.

Kullanılan görsellerin kaynağını Kadınlar Üzerinden Yaşam-1’de bulabilirsiniz.

Kadınlar Üzerinden Yaşam-1’i okumak için tıklayınız.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

2 Yorum

  1. Fatma demiş ki:

    Çok güzel bir paylaşım olmuş kaleminize sağlık

    7 Kasım 2020
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir