Şehidim

Kanınla suladığın bu topraklarda yetişen her çiçekte senin kokun, doğan güneşte gülümsemen, öten bülbül de sesin, rahatça uyuduğumuz uykuda hakkın var şehidim. Yüzümüz yok sana hakkını helal et demeye, hakkın ödenir mi?Ödenmez, şehidim! Şehadete yürümeden önce yazıp cebine koyduğun mektubun geçti elimize, Utandık okumaya, köşelerinde kanın, yazılarında göz yaşın vardı.

Senden bizlere emanet kalan her şeye gözümüz gibi bakmaya and içerken gördük gözü yaşlı eşin kundaktaki kızına seni anlatıyordu… Başında beyaz tülbenti elinde Kuran’ı, utanıyor anacığın, ağlamayı yakıştıramıyor kendine… Ben… Ben Şehit annesiyim, yakışır mı bana eğilmek, diyerek kendi yarasına merhem oluyordu.

Ya tabutun başucunda senin fotoğrafını taşımakla görevlendirilmiş kardeşin, gözleri kan kırmızısı… Belli şahit olmuş şehadetine, belki en son onunla konuştun; ne söyledin Şehidim kardeşine, dağlanmış yüreği belli… Hani o uğruna can verdiğin  vatanın büyükleri derler ya ” Karartmış gözünü,” diye… Aynı öyle şehidim kardeşin karartmış gözünü, komutanı gelip verse emri, durmaz kuşanır tüfeğini, tek başına gider, sana o kurşunu sıkanların üzerine…

Kaç kurşun isabet etti geleceğine, kaç bomba patladı hayallerinde, kaç mezar kazıldı ruhuna… Sen hakkını helal etsen, kucağı boş kalan annen, babasız kalan kızın hakkını helal eder mi şehidim? Sen değil misin çocuklar ağlamasın diye can veren, senin kızın babasının yokluğuna ağlıyor şehidim… Biz şimdi ne diyeceğiz ona, nasıl teselli edeceğiz, küçücük kalbi kaldırabilir mi sensizliği?

Kaldıramaz… Hiç bir çocuk babasızlığı kaldıramaz… 15 Temmuz binlerce çocuğun babasız kaldığı, binlerce çocuğun anasız kaldığı, binlerce ananın evlatsız kaldığı gün… Ülkemizden peygamber efendimiz (s.a.v)’e yüzlerce komşu gönderdiğimiz gün, 15 Temmuz Ülkemizin yeniden şehit kanıyla sulandığı, gökyüzünün burcu burcu şehit koktuğu gün… 15 Temmuz yiğitlerin er meydanına indiği, kendi tankıyla ezildiği, kendi silahıyla vurulduğu gün… Kimisinin ihaneti, kimisinin şehadeti olan gün… Onlarca yiğidin destan yazdığı, yazılan destanı dinlerken yiğitleşecek nesillere gebe gün…  Çanakkale’de, Anafartalar’da, destan yazan yiğitlerin torunlarının destan yazdığı gün…

15 temmuz…

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

5 Yorum

  1. Merve Çakmak demiş ki:

    Emeklerine sağlık. İnsanın yüreğine dokunan bir yazı olmuş. Gözümde yaş yüreğimde sızı oldu okurken.

Bir cevap yazın