Ölümüne Değil Doğumuna Bak

Tütün kağıtlarındaki yazıları okuyup da sizce içmekten vazgeçen var mıdır? “Hayat benim hem dostum hem de düşmanım olmakta kararlı.” Frida Kahlo’nun bu sözleri üzerinden düşünürsek, insan aklına koyduğu şeyleri yapana kadar uğraşır. Getirisi olumlu veya olumsuz ne olursa olsun o istediğini mutlaka yapar.

Artık duymaktan yorulduğumuz, klişe gelen başlıklar atayım sizlere, bakalım okumaya vakit ayıracak mısınız? Kadın cinayetleri, çocuk istismarları, hayvan işkenceleri derken bu sayfalar dolar taşar… Ha tabi bu başlıklarla gazeteci cebini doldurur, sanatçı tweetini atar, siyasetçi zaten bildiğini okur. Geride kalan insanlar güçlerinin yettiğince adalet çığlıkları ile sokakları inletirken, kalem tutan eller ha bire yazar. Yazar yazmasına da şimdi bu yazıyı anlamadan okuyup geçtiğimiz gibi hepsini okur okur geçeriz.
Sorunları halletmek birilerini cezalandırmak ise ben ilk anne ve babalardan başlamak isterim. Toplumun temel taşı ailedir ve aile her şeyden önce gelir. Ölüm Allah’ın emri ancak yaşayan ölüler! Bakıyoruz çocuğa annesi var ama yok, baba var hakeza al birini vur öbürüne. Çocuk yetiştirmek ağladığında sussun diye dünyayı önüne sermek değil. Ağladığında susana kadar beklemek belkide… Sizler her ağladığında sırf susması için bir şeyler veriyorsanız bir sonra ki ağlamasında daha fazla isteyeceğini bilin. Ya da istediğini alamadığında ağlayarak evi başınıza yıkacağını. Bu çocuk büyüdüğün de istediği kadını öldürene kadar, paraysa çalana kadar durmaz, devam eder. Laf ebeliği yapmayı sevmiyorum sözü uzatmadan diyorum ki; bu yetişen ahlaksız nesil toplumu çökertir. Yetiştirdiğiniz nesillere sağlık ocaklarında merhamet, vicdan aşısı yaptırın. Kadınlara saygı duymayı öğrensin. Hayvana merhameti, güler yüzü öğrensin. Şuurlu yetişen her birey bizlerin eseri olacaktır. Unutmayın tahtalı köyde size yardım edecek üç şeyden birisi de hayırlı evlatlarınız olacaktır. Sizler beni anladınız inşallah diyorum.
Yaşanılan bu olaylara tepki göstermek sonuç vermedi biliyorum. Ama Mevlana’nın şu sözünü aklınızdan çıkarmayın. “Unutmayın ki insanın kanadı gayretidir.”

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

8 Yorum

 1. Hatice poyraz demiş ki:

  Çok doğru size katiliyorum Aliye hocam bunlar çok önemli konular ama malesef aldırış eden yok.Anne babalar cocuklarinin diploma ve kariyer ini düşünüyor, asıl düşünmemiz ve üzerinde durmamız gereken konu onların adil ,merhametli ve dürüst birer insan olmaları.

  2 Eylül 2020
  Yanıtla
  • Aliye Nur Akarsel Aliye Nur Akarsel demiş ki:

   Hiç şüphem yok ki bunlara dikkat eden örnek alınması gereken aileler de var tıpkı sizin gibi ..
   Zehra fazlası ile bu özellikleri taşıyor Allah razı olsun sizlerden

   2 Eylül 2020
   Yanıtla
  • Muhammed Balaban Muhammed Balaban demiş ki:

   Çok güzel kaleme almışsınız

   Tebrikler.

   2 Eylül 2020
   Yanıtla
 2. Aliye Nur Akarsel Aliye Nur Akarsel demiş ki:

  Ele aldığım bu yazının editörlüğünü yapan ve çok daha iyi hale getiren sevgili Betül hanıma çok teşekkür ediyorum

  2 Eylül 2020
  Yanıtla
 3. Betül Toprak Betül Toprak demiş ki:

  Ağzınıza sağlık Aliye Hanım, toplumumuzda zaman geçtikçe anlamını yitiren aile kavramını en sade hali ile bizlere anlatmışsınız. Estafirullah editörlükten ziyade basit bir dokunuş diyelim, söz sizin fikir sizin

  3 Eylül 2020
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir